Mariannen ehdotus on ehdottoman kannatettava. Saat itsellesi ainakin mielenrauhan ja meille muillekin tärkeää tietoa jaettavaksi - mahdollisesti myös kauppiaalle, jos epäilysi käyvät toteen. Tosiaan erään maantieteellisesti teidän tapauksenne kanssa täsmäävän eläinkaupan kasvatteja on omistajiensa mukaan kuollut WHS:sään. Muistelisin kuulleeni ainakin kahdesta tapauksesta.
En tosin tiedä, ovatko kyseiset raportoijat teettäneet ruumiinavauksia Evirassa, mikä todella on lopulta ainoa keino varmentaa WHS - siilien kohdalla kun monia muitakin sairauksia voidaan helposti diagnosoida WHS:n piikkiin sen kummempia asiaa tutkimatta.
Esimerkiksi juuri aivokasvaimet voivat aiheuttaa hyvin samantyyppisiä oireita kuin WHS kohdistuessaan liikkeitä koordinoiville aivoalueille, kuten pikkuaivoihin. Oireina siis esim. toispuolihalvausta, kömpelöä liikkumista, tasapainohäiriöitä jne. Aivokasvaimille ei tosin valitettavasti siilien kohdalla voi juuri mitään tehdä. Myös vatsaontelon kasvaimien on sanottu voivan aiheuttaa WHS:ää muistuttavia liikkumisvaikeuksia ja ne saattavat olla poistettavissa. Toisinaan luut saattavat kalkkeutua niin, että liikkuminen muuttuu vähitellen horjuvaksi.
Myös sisäkorvan ongelmat voivat aiheuttaa WHS:n tyyppistä oirehdintaa - vestibulaarisyndrooma ohimenevästi, kasvaimet pidempiaikaisesti. Tosin oireisiin liittyy ymmärtääkseni yleensä silloin kaatuilu ja pään kallellaan pito, ei niinkään yhden takajalan käytöstä poisjääminen.
Näitä tiloja ei kuitenkaan voi todeta kuin eläinlääkäri ja toisaalta teidän tapauksessanne merkit WHS:äänkin passaisivat aika hyvin, kaikki tekijät huomioon ottaen.
Kannattaa seurailla pikkuisen vointia (tai jos vielä epäilet, että voisi olla jostakin muustakin kyse, niin teettää tarvittavat tutkimukset) ja jos alkaa näyttää siltä, että elämä on sille enemmän kivuliasta (siilithän toki pyrkivät peittämään tämän mahdollisimman hyvin...) kuin onnellista, niin harkitsisin rakkaan ystävän päästämistä paremmille matomaille. Kyllähän se siili etujaloillaan raahautumallakin hengissä pysyy, mutta kuinka onnellista sen elämä enää siinä vaiheessa on?

Päätös on ihmiselle vaikea, mutta eläimelle monesti se inhimillisin. Voimia!